Vyplatí se ojetý Hybrid: Ano či ne?

Dříve než si odpovíme na otázku, zda se vyplatí koupit ojetý “hybrid”, musíme se definovat co vlastně slovo hybrid v této souvislosti znamená. “Full hybrid”, nebo-li Hybrid, tak jak ho většina vnímá pracuje s elektromotorem, který může po nějakou dobu sám pohánět vůz. U těchto vozů nalezneme též velkou akumulátorovou sadu.

V současné době jsou na trhu ojetin nejvíce zastoupené vozy značky Toyota Prius a Honda Civic. Ve větší míře se pak setkáváme právě s vozem Toyota Prius. Ceny ojetých vozů Toyota Prius Hybrid se pohybují od 100.000 Kč. Tyto vozy mají zpravidla najeto více jak 200.000 km. Vozy Toyota Prius s nájezdem pod 150.000 km se pohybují v cenách od 150.000 Kč.

Proč jsme si vybrali právě počet kilometrů 150.000? Právě tato hranice kilometrů byla v prvopočátku výroby označována jako hranice životnosti velmi důležité součásti hybridních vozů, a to akumulátorů. Odhadovalo se, že jejich životnost bude cca 150.000 km a 7 let. Dnes je po více jak 10 letech provozu jasné, že životnost těchto akumulátorů je vyšší. Bohužel odhad budu zlomu životnosti je prozatím věštbou z křišťálové koule. Je patrné, že vozy s nájezdem více jak 200.000 km se stále pohybují na původních akumulátorech, avšak nedůvěra potencionálních kupců značně snižuje tržní cenu vozu.

Stáří akumulátoru je tedy zásadní pro případnou koupi vozu. Budeme-li totiž uvažovat o případné výměně akumulátoru, musíme počítat s investicí okolo 60.000 Kč. U více jak desetiletého vozu, jehož nákupní cena se pohybuje na hranici 100.000 Kč nám při případné okamžité výměně akumulátoru vystoupí investice na 160.000 Kč.
Je to cena, za kterou můžeme pořídit vozy s nájezdem okolo 125.000 km.

Vše má své pro a proti. I v tomto případě pro tuto investici hovoří návratnost v uspořených provozních nákladech.
Budeme-li hovořit o průměrné spotřebě při jízdě po městě pohybující se okolo 4 litrů na 100 km (zde je největší
přednost tohoto vozu, jelikož na dálnici při vyšších rychlostech již spotřeba Priusu rapidně stoupá), pak můžeme
oproti srovnatelným vozům stejné třídy s benzínovým motorem uvažovat o úspoře cca 2,5 litru na 100 kilometrů.
Při průměrné ceně benzinu 30 Kč/l to je úspora 75 Kč na 100 kilometrů (0,75 Kč/km). Investovali jsme do vozu nové akumulátory, od kterých očekáváme minimální životnost 7 let. Vydělíme tedy naší investici 60.000 Kč sedmi lety a dostáváme cca 8.600 Kč. Kolik kilometrů za rok musíme ujet k vyrovnání investice do akumulátoru oproti úspoře paliva? Je to cca 11.500 km za rok. Od této hranice výše již pomyslně šetříme za palivo.

Jaká je tedy odpověď na naší otázku “Vyplatí se ojetý Hybrid: Ano či ne?”. Uvažujete-li o koupi ojetého hybridu, je nutné myslet na dvě zásadní otázky:

1) Bude potřeba investovat do nových akumulátorů?
2) Najedete ročně více jak cca 11.000 (platí jen pro náš modelový případ)?

Pokud odpovíte na obě otázky ano a jste zároveň člověk ekologicky smýšlející, pak je pro Vás správná odpověď ANO.